[vc_row][vc_column][vc_column_text]آکوازورب ذخیره کننده آب برای خاک و بستر گیاهان

فعالیتهای بشر نیازمند منابع روزافزوني است که در میان آنها آب از بیشترین اهمیت برخوردار است. هم اکنون کشاورزی مدرن حدود بیش از دو سوم از آبهای پمپاژ شده را در سراسر جهان به خود اختصاص می دهد. به همین دلیل عده زيادي از مردم به فکر حفظ و نگهداری این منبع مهم هستند.

آکوازورب یک ماده نگهدارنده و ذخیره کننده آب است و زمانیکه به خاک یا هر نوع بستر پرورش گیاهان افزوده می شود، آکوازورب قادر است میزان بسیار بالایی از آب و مواد معدنی را به خود جذب و تا مدتها نگهداری کند و در نتیجه این پليمر به علت وجود چرخه جذب و رهاسازي مي تواند آب و مواد معدني را در زمان نياز در دسترس گياهان قرار دهد.

مزایا آکوازورب :

آکوازورب ظرفیت نگهداری آب در خاک را برای چندین سال افزایش می دهد . همچنین آکوازورب می تواند مصرف آب و یا تناوب آبیاری را تا %50 کاهش دهد.
آکوازورب ضمن كاهش هدر رفتن آبها باعث جلوگيري از شستشوي كودها و مواد غذايي موجو د در خاك مي شود.
آکوازورب میزان تبخیر آب از سطح خاک را کاهش می دهد.
آکوازورب ویژگیهای فیزیکی خاکهای سنگین را از طریق هواگیری مناسب بهبود می بخشد.
آکوازورب رشد گیاهان را تسریع می کند زيرا آب و مواد مغذی در هر زمان و به صورت مرتب در اختیار گیاه و در نزدیکی ریشه جهت جذب حاضر میباشد.
آکوازورب از محیط زیست در برابر خشکسالي و آلودگی آبهای زیر زمینی محافظت می کند. 

موارد مصرف:

درختکاری

استفاده از آکوازورب در کاشتن درختان، بوته ها و نهال ها و همچنین درختان كاشته شده بسیار مفيد و مؤثر است. بطوريكه آکوازورب میزان مرگ و میر ناشی از تنش های انتقال نهال را به حد چشمگيري کاهش داده و به رشد ریشه کمک مي نمايد و در نهایت آکوازورب باعث تسریع در رشد گیاه و تولید بهینه محصول می شود.

میزان 1 الی 2 کیلو گرم از آکوازورب را برای هر متر مکعب از زمین و پر کردن چاله ها استفاده کنید.
* برای کاشت درختان بهتر است عمق چاله کاشت بیشتر ا ز حد معمول باشد.
* ابتدا آکوازورب را داخل مقدار مناسب آب ریخته و هیدروژل حاصل را با خاک چاله بطور یکنواخت مخلوط کنید و مقداری از آن ( آکوازورب ) را در ته چاله بریزید و پس از قرار دادن نهال داخل چاله، باقیمانده را در اطراف ریشه ریخته و چاله را پر کنید. سپس روی آن را با 5 الی 10 سانتی متر خاک بدون پلیمر بپوشانید. این کار جهت جلوگیری از شسته شدن و تجزیه پلیمر توسط اشعه ماورائ بنفش می باشد.
* برای استفاده از آکوازورب در درختان کاشته شده به روش چالکود، حداقل 4 چاله به عمق ریشه در قسمت سایه انداز درخت حفر کرده و سپس چاله ها را با مخلوط خاک و ژل آکوازورب پرکنید. در این روش ریشه ها به مرور به سمت منطقه چالکود رشد کرده و از آب ذخیره شده در آن استفاده می کنند.

به طور کلی پلیمر نگاهدارنده آب برای چرخه رشد چمن کاربرد آسانی دارد. استفاده از آکوازورب برای پرورش چمن، رشد و نمو بسیار خوب و گسترش سریعتر ریشه بسيار مؤثر می باشد و رشد منظم و يكنواخت چمن راتضمين می کند. همچنین ریشه دهی آنها بسیار سریعتر انجام می گیرد. آکوازورب به طور کلی به شکل گسترده ای برای طراحی زمینهای گلف و چمن در پارکها استفاده می شوند.

پس از شخم زدن و مسطح کردن خاک جهت کاشت چمن، آکوازورب را روی سطح خاک پخش کنید. می توانید جهت توزيع يكنواخت تر از دستگاه پخش کننده کود هم استفاده کنید.

* آکوازورب را در عمق حداکثر 10 سانتی متری خاک پخش کنید. این کار را می توانید هم بوسیله دست و یا بیل و هم بوسیله دستگاههای شخم زنی انجام دهید.

* بذر چمن یا علف را پاشيده و خاک را با غلتک فشرده کنید.

* چنانچه نیازی به کود هست، از آن استفاده کنید

آغشته کردن ریشه های گياهان در زمان انتقال

آکوازورب می تواند از خشک شدن ریشه های نهال ها در طول حمل و نقل در فواصل طولانی جلوگیری کند. با ساختن ژل آکوازورب و آغشته کردن ریشه گیاه با آن از خشک شدن ریشه های مویین جلوگیری شده و گیرایی نهال افزایش می یابد.

زراعت

آکوازورب ، تاثیر فراوانی در مقیاس های بزرگ زراعت از خود نشان داده است به ویژه در زمان جوانه زدن و توسعه شبکه ریشه که به سبب تاثير آن در هوارسانی مناسب خاک می باشد. ذخیره آبهای بارانی یا آب حاصل از آبیاری بوسیله آکوازورب ، باعث پایین آمدن و کاهش تبخیر می شود و بنابراین امکان تثبیت مناسب گیاهان را فراهم می کند و گیاهان به جای اینکه منتظر رسیدن آب باشند شروع به رشد میکنند. آکوازورب حتی در خاکهایی با نفوذ پذیری بالا، رشد گیاهان را تا حد بالایی فراهم می کند. برای مثال، در زراعت ديم نیشکر، رشد قابل توجهی در پرورش آن گیاهان تا %25 مشاهده شده است.

 

آبياري بذور (كشت پاششي)

از آکوازورب در آبیاری بذرها جهت تثبیت خاکهای سطوح شیبدار استفاده مي شود. بهتراست در این حالت سوپر جاذب را با مالچ سلولزی مخلوط کرد، چون امکان نگهداری حداقل آب در سطح را فراهم ميكند که در این صورت جوانه زنی بذرها حتی در شرایط دیم سریعتر و بهتر انجام می گیرد و پوشش گیاهی به شکل کاملاً هماهنگ و سریع در همه سطوح رشد می کند. دراین حالت خواهید دید که هیچ لکه خشک و بدون چمن در پوشش گیاهی مربوطه وجود نخواهد داشت.

انتقال شاخه هاي گل

برای انتقال شاخه هاي بريده گل مي توان از آکوازورب به شكل هيدروژل در كيسه هاي كاملا” بسته پلاستيكي استفاده نمود و با انجماد اين بسته ها براي انتقال گياهان حساس به گرما مثل شاخه هاي بريده استفاده نمود. هیدروژل آکوازورب مقاومت بسيار بالايي نسبت به تنش هاي گرمايي دارد و پس از آب شدن به بيرون نشت نمي كنند.

محصولات : 

AQUSORB سوپر جاذب آکوازورب فرانسه کیسه 25 کیلویی
سوپرجاذب چینی با پایه پتاسیم کیسه 25 کیلویی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]