فلوبوند

حدود دو سوم آب از طريق نفوذ به لايه هاي زيرين و آب شويي هدر مي رود مطالعات مستقل و آزمايشات كامل بسياري در اين زمينه نشان داده است كه استفاده از پلي اكريل آميدها بويژه در استراليا و آمريكا، باعث كاهش دوره هاي آبياري و استفاده كمتر از آب شده است. همچنين فلوبوند هدر رفتن آب از طريق آبشويي عناصر مغذي را كاهش مي دهد و سبب مي شود كه اين كودها و مواد مغذي در نزديكي ريشه باقي بمانند.

ترکیبات:

فلوبوند جزء مواد ارگانیک اصلاح کننده خاک محسوب می شود که پایه آن پلی آکریل آمید می باشد. این مواد، پلیمر های آنیویک محلول در آب با توده های مولکولی بالا هستند. با استفاده از فلوبوند، می توان از فرسایش خاک که بر اثر جاری شدن روانابهای سطحی حاصل می شوند جلوگیری کرد و نفوذ پذیری خاک را افزایش داد .

شیوه عملکرد

فلوبوند سبب می شود که ذرات ریز و نرم خاک که در غیر اینصورت، توسط روانابهای سطحی حمل می شوند و از دسترس گیاه خارج می شوند، به صورت توده ای متراکم در آیند. هنگامیکه PAM در آب حل می شود گسستن یون پتاسیم، طرف منفی مولکولی را نشان می دهد و سبب می شود که ذرات کلوئیدی خاک به همدیگر بچسبد (نسبت n/m، از صفر تا صد تغییر می کند و آنیونی بودن PAM را نشان می دهد) .

فواید فلوبوند

– فلوبوند سبب چسبندگی خاکهای با ساختار ضعیف می شود و باعث می شود مواد کمتری از طریق جاری شدن روانابها به هدر روند و از دسترس گیاه خارج شوند. نتیجه استفاده از این مواد به اینصورت می شود که از فرسایش خاک به صورت متوسط تا 95% جلوگیری می شود .

– با استفاده از فلوبوند می توان تخلخل خاک را حفظ کرد و بدین صورت آب به شکل مناسب و بسیار خوبی به خاک نفوذ می کند (35% در خاکهای لومی- رسی و تا 50% در خاکهای رسی)

– با استفاده از فلوبوند، می توان میزان قابل توجهی آبشویی مواد مغذی را کاهش داد (برای مثال تا 84% در جلوگیری و کاهش هدرروی و آبشویی فسفات و نیترات موثر است). همچنین در کاهش استفاده از سمومی چون آترازین و تری فلوراین Trifluralin و Atrazin

– فلوبوند سبب ایجاد بهبودی در روند جوانه زنی تا بیش از 35% برای گیاهان حساس به پوسته ای شدن و ترک خوردن زمین مثل گیاه چغندر و سبزیجات می شود .

فلوبوند

دستورالعمل استفاده :

– مواد را به آرامی در آب بریزید. ریختن تدریجی و آرام مواد در آب سبب می شود از گلوله شدن مواد جلوگیری به عمل آورد .

– هر چه درجه حرارت آب بیشتر باشد، مواد سریعتر در آب حل می شوند .

– کلیه محصولات گروه فلوبوند TM دارای چسبندگی بالایی هستند لذا چنانچه مواد روی زمین ریخته شد، مواد را با یک دستمال پاک کنید یا با جاروبرقی تمیز کنید. پس از تمیز کردن، هر نشانه ای از مواد که روی زمین باقیمانده بود را با آب بشوئید .

– قبل از تزریق مواد، فشار هوای دستگاه حتماً تنظیم کنید .

– جهت تزریق مواد به یک شیر یک طرفه نیاز داریم .

– باقیمانده مواد را با دستگاههای هوای فشرده پاک کنید .

– جهت تمیز کردن دستگاه، باقیمانده پودر را با دستگاه کمپرسور هوا تمیز کنند روی دستگاه جایی که فلوبوند بصورت محلول موجود بود، آنرا کامل شستشو دهید .

– از تماس این مواد با پوست و چشم جلوگیری کنید. (استفاده از عینک و ماسک در حین کاربرد توصیه می شود)

محیط زیست :

فلوبوند بر اثر تابش UV و حملات میکرو بیولوژیکی، به صورت طبیعی تجزیه می شود و به CO2 ، H2O و نیترات آمونیوم تبدیل می شود. گروه نیتراتی سریعاً توسط باکتریهای موجود در خاک مصرف می شوند. گروه کربنی تقریباً سالانه بین 15%-10 بسته به شدت تابش اشعه UV تجزیه می شود .

– در هنگام استفاده از فلوبوند، هیچ سمیتی در خاک و آب دیده نشده است .

– محصول فلوبوند TM توسط FDA ایالات متحده و وزارت بهداشت فرانسه تائید شده است و به عنوان یک ماده افزودنی، جهت پاکسازی آب مورد تائید قرار گرفته است .

– میزان تجمع این مواد در آبهای روانابها 30/0 دقیقه پس از مصرف می باشد .

– طول عمر تاثیر این مواد در زمین بین 4 الی 8 هفته بسته به شرایط آب و هوایی منطقه متغییر است .