کوکوپیت

کوکوپیت

کوکوپیت

شرکت بشری امین وارد کننده انواع کوکوپیت از کشورهای سریلانکا و هندوستان ( کوکوپیت سریلانکا ، کوکوپیت هند ) میباشد.

كوكوپيت بقاياي اسفنجي حاصل از فرآوري پوست (مزوكارپ ) نارگيل مي باشد . كوكوپيت شامل فيبرهاي كوتاه در حدود 2% تا 13% مي باشد . فيبرهاي آن ذرات كرك مانندي با اندازه هاي متفاوت ميباشد.

كوكوپيت به شدت گازها و مايعات را جذب مي كند . اين خاصيت به دليل آرايش شش گوشه اش، موجب افزايش ميزان سطوح تماس آن مي شود.

كوكوپيت يك ماده هيدروفيليكي يا جاذب آب است كه، آب را سريعاً در تمام سطح بستر پخش مي كند .

ابتدا كوكوپيت به رنگ خرمايي روشن بوده ولي، به مرور زمان به رنگ قهوه اي شكلاتي رنگ تبديل مي شود . اين ماده ( کوکوپیت ) اكنون در كشور سريلانكا تهيه شده و در بازار جهاني مورد استفاده قرار مي گيرد.

پس از اينكه پوست از قشر داخلي ميوه نارگيل جدا شد، به منظور نرم شدن مغز و آزاد كردن فيبرها ، در آب خيسانده مي شود . سپس فيبرهاي بلند را از مغز جدا مي كنند . كوكوپيت را در برابر هوا خشك كرده و به صورت قالب هايي فشرده مي كنند .
در سالهای اخیر بخصوص در کشور هلند استفاده از پیت نارگیل بعنوان واسطه کشت هایدروپونیک بسیار متداول شده است. هر چند دسترسی به واسطه های دیگر مانند پرلیت و لیکا میتواند بسیار ساده تر و سریعتر باشد اما این نوع واسطه بدلیل جذب مواد غذائی، رطوبت بالا و نوع بافت مناسب برای رشد و توسعه ریشه گیاه باعث شده تا نتایج خیره کننده ای جهت بهبود وضعیت کشت هایدروپونیک بدست آید. کوکوپیت در واقع از الیاف نارگیل خرد و پرس شده تهیه می گردد وهر کیلوگرم کوکوپیت پس از اختلاط با آب حدود” 12 تا 14 لیتر افزایش حجم می یابد که این موضوع را می توان از مزایای استفاده از کوکوپیت به دلیل صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل نام برد.
از عمده مزایای دیگر این محصول جذب آب و مواد غذایی بالا، نوع بافت مناسب برای رشد و توسعه ریشه گیاه می باشد، که نتایج خیره کننده ای جهت بهبود وضعیت کشت و افزایش عملکرد نشان می دهد.

مزایای استفاده از کوکوپیت

1. تخلخل هوایی عالی:
الیاف نارگیل حتی زمانیكه از آب اشباع شده باشد تخلخل هوایی بسیار خوبی را دارا بوده و با كاربرد صحیح موجب افزایش رویش بذر، ریشه، گل و میوه در گیاهان می شود. این نتایج در بخش صیفی بخصوص گوجه فرنگی و نیزدر بخش تولید گلهای شاخه بریده بخصوص گل رز و گل لیلیوم و در بخش کاشت و بذر درخت و درختچه قابل توجه بوده است.

2. ظرفیت نگهداری بسیار خوب آب:
ظرفیت نگهداری آب در هر قالب کوکوپیت فشرده 7 تا 10 لیتر آب بوده و رطوبت را بیشتر از پیت موس به خود جذب و گیاه به سرعت رشد می كند و كیفیت گیاه را بخصوص در شرایط آب و هوایی خشك تا زمان فروش حفظ می نماید.

3. آبیاری بهینه:
كوكوپیت بر خلاف پیت موس رطوبت را حتی از یك هوای خشك جذب میكند این سهولت خیس شدن و خصوصیت زهكشی سریع الیاف نارگیل بدان معنی است كه الیاف نارگیل نیازی به آبیاری مكرر و در فواصل كوتاه ندارد. این امر منجر به كاهش مصرف كود و هزینه كمتر آبیاری می گردد.

4. کاهش زمان جوانه زنی (Germination) و رشد سریع ریشه:
كیفیت ذاتی الیاف نارگیل، در دسترس بودن آب و هوای بهینه برای ریشه دارنمودن سریع و تكثیر ایده آل گیاه می باشد. در بسیاری از موارد این امر منجر به سرعت بیشتر ریشه دارشدن قلمه ها در طول سال و نیز استفاده بهینه از فضای گلخانه و تجهیزات می گردد.

5. فاقد علف هرز و هرگونه بیماریهای ناشی از خاك:
کوکوپیت به دلیل آنكه الیاف نارگیل (Coir ) بالاتر از سطح زمین رشد می كند، هیچگونه بذور علف هرز و بیماریهای ناشی از خاك را به همراه ندارد.

6. ماندگاری کوکوپیت:
برخلاف تمامی رقبایش، دیرتر از بین میرود و به علت دارا بودن ماده چوبی (Lignin) به مقدار 45% این اطمینان را به وجود می آورد كه در محیط های کشت به خوبی به مدت زمان طولانی باقی بماند. الیاف کوکوپیت در خاک به مدت 5 – 4 سال باقی مانده و از تراکم و فشردگی ذرات خاک جلوگیری کرده و محل مناسبی را برای رشد و توسعه ریشه فراهم می نماید.

7. محدوده PH ایده آل:
کوکوپیت دارای PH ایده آل بین 5/6 تا 6/5 بوده و به خنثی نمودن PH خاك های قلیایی كمك می كند و موجب جذب مناسب مواد غذایی به ریشه خواهد شد.

8. جایگزین مناسب:
بهترین جایگزین مناسب برای پیت موس، پشم سنگ، ورمیكولیت، پرلیت، سنگ خلل و فرج دار (Pumice) , خاك رس منبسط شده می باشد.

نحوه استفاده از کوکوپیت
هر قالب کوکوپیت را در ظرفی محتوی 10-8 لیتر آب (جهت غنی تر نمودن کوکوپیت میتوان همراه آب مواد غذایی نیز اضافه نمود.) قرار داده و پس از جدا شدن الیاف از هم به صورت خالص یا به همراه پرلیت یا پیت ماس مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات :

کوکوپیت سریلانکا برند اکوپیت قالب 5کیلویی هر 2 قالب در یک کاور عرضه میشود
کوکوپیت سریلانکا برند گروسویل قالب 5 کیلویی هر 4 قالب در یک کاور عرضه میشود
کوکوپیت سریلانکا برند سافیکس قالب 5 کیلویی هر1 قالب در یک کاور عرضه میشود