مزایای استفاده از کوکوپیت
مارس 14, 2016
دانه بندي و انتخاب مش مناسب آکوازورب
مارس 14, 2016

کوکوپیت

بستر کشت کوکوپیت

کوکوپیت با برند اکوپیت سریلانکا و کوکوپیت هندی با کیفیت بالا توسط شرکت بشری امین وارد و عرضه میگردد.

کوکوپیت نوعی بستر کشت است که با استفاده از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیل تهیه می‌شود. کوکوپیت معمولا به صورت فشرده به بازار عرضه می شود و مصرف کننده نهایی با افزودن آب به این الیاف فشرده آنها را برای استفاده آماده می کند. بعد از افزودن آب، هر ۱ کیلوگرم کوکوپیت فشرده می تواند به ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل شود
خاستگاه بستر كاشت كوكوپيت كشور هاي سريلانكا وهند مي باشد.نمونه سريلانكائي آن معروفتر است.وزن قالب كوكوپيت هندي ازنمونه سريلانكائي آن بيشتر است.
بستر كاشت كوكوپيت به صورت قالب فشرده مي باشد.كوكوپيت سريلانكائي وزن آن بين4تا5كيلو گرم بوده واما نمونه هندي آن تا7كيلوگرم مي رسد.بستر كاشت كوكوپيت رطوبت را از هواي خشك جذب مي نمايد.بستر كاشت كوكوپيت چون به صورت قالب فشرده است بايد به آن آب اضافه شود تا به صورت پودر درآيد.بستر كاشت كوكوپيت سبك كننده خاك مي باشد.بستر كاشت كوكوپيت رابراي ريشه دار كردن قلمه ونشاء گيري مي توان استفاده نمود.
قلمه گياه را به جاي آب در كوكوپيت قرار داد تا ريشه دار شود.کوکوپیت برای بستر کشت در هیدروپونیک، گلخانه های تولید گیاه زینتی و سبزیجات گلخانه ای کاربرد دارد. معمولا به صورت مخلوط با پرلیت، پیت و ماسه به کار می رود
بستر كاشت كوكوپيت براي گياهاني مثل كاكتوس،شمعداني،گلهاي شاخه بريده مثل رزوليليوم نتايج سودمندي داشته است.همچنين براي نشاءفلفل،گوجه فرنگي وتوت فرنگي نيز مناسب است.اما بهتر است بستر كاشت كوكوپيت همراه با پيت موس استفاده شود،به اين دليل كه گياهان به غذائي احتياج دارند كه علاوه بر توسعه ريشه،باعث استحكام ساقه وخوشرنگ شدن وسبز ماندن برگها شوند.كه كوكوپيت با پيت موس تركيب شوند وبستر كاشت كوكوموس تشكيل شود.كه غذاي مناسب گياه است.
کوکوپیت و پیت‌موس مناسب ترین توصیه برای تغذیه گیاهان آپارتمانی است. مهمترین منابع تأمین مواد غذایی کودهای جامد، کودهای مایع و بستر کاشت است. بستر کاشت یکی از موادی است که تأمین‌کننده نیاز غذایی گیاه است.
بسترهای کاشت موجود به دو شکل پیت‌ موس و کوکوپیت وجود دارد که در پیت‌ موس رشد اندام‌های هوایی گیاه تأثیر بیشتری دارد ولی در کوکوپیت باعث توسعه سریع ریشه خواهد شد از این رو بستر کاشت جدیدی که نام آن بستر کاشت کوکوموس است یک بستر سبک و غنی از مواد آلی محسوب می شود.
بستر کاشت کوکوموس را می‌توان به عنوان سومین بستر کاشت معرفی کرد، گیاهان آپارتمانی به غذایی احتیاج دارند که علاوه بر رشد سریع ریشه و تکثیر ایده‌آل گیاه باعث استحکام ساقه، خوش‌رنگی برگ‌ها را نیز به دنبال داشته باشد.
بستر کاشت کوکوپیت فقط باعث رشد سریع ریشه می‌شود و تأثیر کمتری در قسمت‌های هوایی گیاه همچون ساقه و برگ دارد از این رو بستر کاشت پیت‌موس تأثیر بیشتری در اندام‌های هوایی گیاه دارد و تأثیر کمتری نسبت به کوکوپیت در توسعه ریشه بر جای می گذارد البته باید توجه داشت بستر کاشت کوکوپیت و پیت‌موس باید غنی شده باشد، چون نوع غنی نشده آن تأثیر محسوسی در رشد گیاه ندارد.
نظر به این که گیاهان آپارتمانی برای تأمین نیاز غذایی خود به بستر کاشتی احتیاج دارند که تأمین‌کننده تمام نیازهای غذایی گیاه از ریشه تا برگ و گل باشد تجربه های علمی نشان می دهد بستر کاشت کوکوموس که یک واژه و بستر کاشت جدیدی در علوم کشاورزی به شمار می رود، غذای مناسبی برای گیاهان آپارتمانی است. بستر کاشت کوکوموس که ترکیبی از پیت‌موس و کوکوپیت است، تأمین‌کننده نیاز غذایی گیاه است در واقع این بستر کاشت غذای مناسبی برای برخی از گیاهان آپارتمانی مثل بنفشه آفریقایی و آروکاریا (کاج مطبق) به شمار می‌رود.
باید توجه داشت در تهیه کردن بستر کاشت کوکوموس برای غنی کردن بستر کاشت، از عناصر غذایی مورد نیاز گیاه استفاده شود.
به عنوان نمونه گیاه بنفشه آفریقایی به فسفر نیاز بیشتری دارد درنتیجه لازم است برای تهیه بستر کاشت از کودی که دارای فسفر بیشتری است استفاده شود همچنین گیاه آروکاریا یا کاج مطبق چون رشد کندی دارد باید در تهیه کردن بستر کاشت کوکوموس ترکیبی درست کرد که درصد کوکوپیت از پیت‌موس آن بیشتر باشد چون این ترکیب باعث می‌شود رشد گیاه افزایش یابد. در خصوص گیاه لیندا باید بستر کاشت کوکوموس طوری تهیه شود که درصد پیت‌موس از کوکوپیت بیشتر باشد، چون برای گیاه لیندا خوش‌رنگ بودن برگ‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

دیدگاه ها بسته شده است