مقاوم ساز طبیعی کراپ ايد انگلستان
مارس 14, 2016
سوپرجاذب
مارس 15, 2016

روش مصرف آکوازورب

آکوازورب به دو روش خشک و هيدروژل قابل استفاده مي باشد.

ak1
خشک
ak2
هيدروژل(آبدار شده)
ak3
روش خشک

در حالت خشك گرانول به صورت مستقيم به خاك اضافه گرديده و به تنهايي يا همراه با كودهاي آلي و معدني در محدوده ريشه گياه قرار داده ميشود ويا همانند كود پخش با استفاده از ابزار شخم به عمق 5 سانتيمتري خاك هدايت ميگردد.

در حالت خشك جهت آبدار كردن اوليه نياز به يك دوره آبياري وسيع تا اشباع شدن آكوازورب ميباشد(به ازاي هر 100 گرم حداقل 20 ليتر) ولي در حالت هيدروژل يا آبدار شده نياز به چنين كاري نيست و به همين علت در مناطق خشك روش خشك آن توصيه نميگردد.
ak4
روش هيدروژل

نحوه مصرف به صورت هيدروژل به اين صورت ميباشد كه قبل از مخلوط كردن آكوازورب با كود يا خاك آن را در آّب با نسبت مشخصي ريخته و بهم ميزنيم پس از گذشت حدود 15 دقيقه تمام آب را به خود جذب كرده و بصورت هيدروژل يا آبدار شده در مي ايد در صورت مصرف 80 ليتر آب براي آبدار كردن يك كيلوگرم آكوازورب هيدروژل 80 بدست مي آيد و در صورت استفاده از 200 ليتر آب هيدروژل 200 خواهيم داشت كه از آن جهت تزريق با دستگاه استفاده ميگردد. بطور كلي راندمان استفاده از آكوازورب با روش هيدروژل افزايش ميابد
ak5
* توصیه می شود زمانی که آکوازورب به صورت خشک، در ظرفي ريخته مي شود یک فضای خالی حدود %15 در محل گذاشته شود زيرا در طول آبدار کردن گرانول خشك به علت افزایش حجم از ظرف مورد نظر سرریز نگردد .
با غباني

کاشت نهال

* در مصارف باغبانی، آکوازورب به صورت هیدروژل داخل چاله های کاشت قرار میگیرد.

هیدروژل آکوازورب را در مخزن، آماده نموده(يك كيلو گرم آكوازورب با 80 ليتر آب كه اين مقدار بسته به نوع گياه ، خاك و شرايط آب و هوايي حدودا” براي كاشت ده نهال كافي ميباشد) و ابتدا جهت مخلوط شدن بهتر آن را با مقداري كود دامي پوسيده (موکدا” پوسيده)مخلوط مي كنيم سپس مخلوط آكوازورب با كود دامي پوسيده را بسته به نياز با ميزان مناسب خاك معمولي به خوبی مخلوط کرده و در كاشت نهال در اطراف ريشه از آن استفاده مي نماييم
نکات :

بهتر است در بستر كاشت از كاه و كلج جهت نگهداري بهتر آب استفاده نمود.

حداقل عمق چاله 3 برابر ارتفاع ريشه باشد.

مقداري از مخلوط ژل ، کود دامي پوسيده و خاک را ابتدا ته چاله ميريزيم تا کمي چاله پر شود بقيه مخلوط را پس از قرار دادن نهال داخل چاله اطراف ريشه ميريزيم و پر ميکنيم.دقت شود تنه درخت داخل خاک قرار نگيرد چون موجب پوسيدگي آن قسمت از تنه و خشک شدن نهال مي شود.

10 سانتي متر خاک بدون سوپر جاذب روي سطح زمين ميريزيم تا از تماس مستقيم آکوازورب با نور خورشيد جلوگيري شود.

حتما” از کود دامي پوسيده شده استفاده شود تا از ايجاد کرم ريشه جلوگيري شود در صورت نبودن کود پوسيده ، ژل با خاک بدون کود دامي مخلوط شود.

لازم است تا 3-2 نوبت آبیاری معمولی انجام شود و سپس فاصله آبیاری را افزایش دهید

ak6
ابتدا مواد خشک را داخل يک مخزن آبدار ميشود (تبديل به هيدروزل)
ak7
ak8
در مرحله بعد با خاک يا کود دامي پوسيده مخلوط مي شود
روش مصرف در درختان کاشته شده:

1-روش چالکود

روش مصرف به این ترتیب است که 3 تا 5 حفره 30 تا 60 سانتیمتری بسته به عمق ريشه ایجاد می کنیم و مقدار لازم هيدروژل آکوازورب را با مقدار کمي کود دامي کاملا” پوسيده و خاک مخلوط و داخل چالکود ميريزيم و روی آن را با 5 الی 10 سانتی متر خاک معمولي می پوشانیم . چاله ها در يک سوم انتهايي تاج سایه انداز درخت که ریشه ها بیشتر توسعه می یابند حفر میگردد. و در صورت نزديکي به جوي يا نهر در قسمتي حفر مي شود که به نهر نزديک بوده که بتواند آب عبوري را در خود ذخيره نمايد. در روش چالکود بلافاصله پس از مصرف ، نتيجه قابل مشاهده نمي باشد چون تا رشد ريشه به محل رطوبت و ريشه زايي در آن محل زماني طول خواهد کشيد روش چالکود براي درختان زير 3 سال توصيه ميشود و براي درختان با سن بالاتر روش تزريق با دستگاه توصيه مي شود.
ak9
همچنين مي توان بسته به موقعيت درخت و در صورت عبور نهر در حدفاصل نهر تا درخت بصورت نواري و به موازات نهر در حفريات نواري مواد خشک آکوازورب را پاشيده و البته حتما” روي سطح نوار ، با خاک بدون آکوازورب پوشيده شود تا از معرض اشعه ماوراي بنفش خورشيد محفوظ باشد. ريشه ها به مرور زمان به سمت محل رطوبت رشد کرده و از رطوبت ذخيره شده اين محل بهره مند مي شوند. لازم است توجه شود فاصله نوار حفر شده با درخت بيش از حد نباشد تا ريشه ها بتوانند اين محل را پيدا کنند.
ak10
همچنين مي توان چالکودها را در زير محلهاي عبور آب و محلي مناسب نسبت به ريشه حفر نمود به شکل زير توجه فرماييد.
ak11
-روش تزريق با دستگاه

روش ديگر استفاده از دستگاه تزريق مي باشد كه با استفاده از هواي فشرده ژل با غلظت يك كيلو گرم آکوازورب در 200 ليتر آب درون خاك و اطراف ريشه تزريق می شود. در مناطق خيلي گرم توصيه مي شود روي خاك را توسط تخته سنگ يا پلاستيك بپو شانيم تا تابش مستقيم نور خورشيد موجب تبخير و هدر روي كمتر آب نگردد.
بیولیفت

از بیولیفت(Biolift) در فعالیت های احیاء استفاده می شود. این دستگاه با فشار هوا آکوازورب را بدون صدمه به ریشه درختان در عمق دلخواه 20 تا 120 سانتیمتری قرار می دهد.

-سیستم بیولیفت برای تزریق هیدروژل طراحی شده است.

– میزان هر بار تزریق بر اساس نوع محصول و چاله کاشت تنظیم می شود. در این روش، در هر متر مربع 4 بار و هر بار 5/2لیتر هیدروژل تزریق می شود.
acozorb1
* مزایای استفاده از بیولیفت:

– موجب کاهش فشردگی خاک کاهش می شود.

– موجب بهبود تهویه در خاک می شود.

– موجب نفوذپذیری بیشتر و یکنواخت تر مواد غذایی و آب به عمق خاک می شود.

– موجب افزایش فواصل بین دوره های آبیاری

– و صرفه جویی 30 تا 60 درصدی مصرف آب می گردد
ak12
زراعت (خشك)

بطور كلي با توجه به شرائط اقلیمی و خصوصیات مزرعه به ویژه بافت خاک ، مصرف گیاه ، شرایط آب و هوایی ، میزان شوری، انتظار ما از مصرف و…حدود 25 تا 150 کیلوگرم آکوازورب در هر هکتار خاک استفاده میشود و بصورت نواری (آکوازورب را ته شیار ریخته و روی آن را با خاک مي پوشانيم) ، کودپاش یا دست پاش در سطح مزرعه پخش شده و با ابزار مناسب زیر خاک دفن میگردد. همچنين مي توان با استفاده از رديفکار ها آکوازورب را همراه با بذر و يا در عمق پايين تر از بذر اليته نزديک بذور استفاده نمود. لازم به ذكر است در صورت استفاده آکوازورب به صورت خشك نياز به غرقاب زمين ميباشد تا دانه هاي آكوازورب به حداكثر حجم خود برسند.استفاده از آکوازورب علاوه بر کاهش مصرف آب و دور آبياري باعث افزايش سرعت جوانه زني ، افزايش محصول، افزايش ميزان فسفر قابل جذب خاک ، بهبود شاخص هاي گياه و …مي شود.
[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????


نکات:

حتما” آکوازورب زير سطح خاک استفاده شود چون در اثر تماس اشعه ماوراي بنفش خورشيد تجزيه مي شود.

آکوازورب در اطراف بذر (جهت افزايش سرعت جوانه زني ) و يا در عمق پايين تر از بذر جهت ذخيره آب براي ريشه ها توصيه مي شود.

لازم است تا 3-2 نوبت آبیاری معمولی انجام شود و سپس فاصله آبیاری را افزایش دهید

لطفا” بخش تاثیر استفاده از آکوازورب روی نیشکر بازديد شود.
zeraat
ak14
ak15
ak16
ak17
کاشت چمن

پس از مسطح نمودن زمين آکوازورب بصورت خشک روي زمين پخش مي شود که ميزان آن بسته به نوع خاک و … از 50 الي 100 گرم در هر متر مربع مي باشد سپس توسط شن کش يا هر وسيله ديگر به عمق 5 سانتي خاک مي بريم سپس به اندازه 5 سانتي متر خاک روي آکوازورب پاشيده شود زيرا امکان دارد توسط شنکش به خوبي به عمق مناسب نرود بعد از مرحله قرار دادن آکوازورب در عمق 5 تا 10 سانتي متري خاک و غلطک زني بذور پاشيده مي شود و در ادامه کود سرند مي شود . استفاده از آکوازورب مي تواند روزي 2 بار آبياري چمن در تابستان را حداقل به هر دو روز يکبار کاهش دهد. جالب است بدانيم تمامي زمينهاي چمن در کشورهاي حاشيه خليج فارس و بسياري از نقاط دنيا با سوپر جاذب کشت مي شود که بخش عمده آن توليد شرکت snf فرانسه مي باشد.
نکات

لازم است تا چندين نوبت آبیاری معمولی انجام شود و سپس به مرور فاصله آبیاری را افزایش دهید تا به حداکثر ميزان کاهش دور آبياري که مي خواهيم دست يابيم.

دقت شود آکوازورب در سطح حدود 5 تا 10 سانتي متري زير سطح بذر قرار گيرد.

آکوازورب در سطح زمين بطور يکنواخت پخش شود تا شاهد خشکي بعضي قسمتها بدليل کمبود آب نباشيم.

آکوازورب قبل از کاشت بايد استفاده شود و استفاده بعد از کاشت چمن به جز تزريق توسط دستگاه مخصوص امکان پذير نميباشد.
ak18

انتقال نهال

از هیدروژل آکوازورب به دلیل ایجاد پوشش، برای محافظت از ریشه به هنگام حمل و نقل نشا، نهال و قلمه استفاده می شود. با این کار، مدت زمان عرضه به بازار برای گیاهان حساس به تنش های خشکی افزایش می یابد.

با تهیه 100 لیتر هیدروژل از یک کیلوگرم آکوازورب می توان از آن در انتقال 2000 گیاه استفاده کرد.

با مصرف آکوازورب به علت شکل گیری سریعتر ریشه های ظریف و تسریع در رشد ، شاهد بقای نهال ها ی بیشتری در هنگام کاشت خواهیم بود .
ak20

روش مصرف

100 گرم آکوازورب پودری را در 10 ليتر آب به آرامی ریخته و هم بزنيد و مطمئن شويد که پليمرها در آب به خوبی پخش شده اند . ژل چسبناک را به مدت 20 دقیقه رها کنید . زمانیکه چسبندگی این محلول به اندازه کافی رسید ، ریشه را دسته دسته یا تک تک داخل آن فرو کنيد تا ژل آکوازورب به ريشه بچسبد اين عمل باعث مي شود از خشک شدن ريشه هاي مويين جلوگيري شود و گيرايي و استقرار نهال تضمين شود. بقیه مراحل انتقال و کاشت را به طور معمول انجام دهید.
ak21

پرورش قارچ

ak22
1.5 تا 2 کیلوگرم در هرمتر مکعب آکوازورب با بستر کشت مخلوط شده و تا حالت اشباع آبیاری می شود.[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاه ها بسته شده است